3 tipy, jak se starat o zdraví vonné svíčky

I o svíčky je třeba náležitě pečovat

Sezóna pálení svíček už je tu a proto jsme se rozhodli vám sepsat 3 tipy, jak pečovat o vaše vonné svíčky. A pokud chcete, aby vaše voňavé svíčky hořely správně a tak dlouho jak uvádíme, držte se jich jako klíště.

Před zapálením svíčky nebudete potřebovat nic jiného než samotnou vonnou svíčku a sirky či zapalovač.

Není to ale jen o svíčce samotné….

Správná volba místa pro svíčku hraje také velkou roli. Pravidlo, které jsme Vám sepsali v článku o difuzérech, tady totiž až tolik neplatí, je to spíše naopak.

Máte místo, svíčku i zdroj ohně? Tak pozor, ještě nesmíte zapomenout narovnat knot. A pokud se stane, že není přesně na středu svíčky, což se při ruční výrobě stát může, nasměrujte špičku knotu ke vzdálenějšímu okraji. Tím dosáhnete rovnoměrného odhořívání.

A jdeme na to…škrt, prásk a… hoříí!!!

 zapaleni-vonne-svicky-jak-se-starat-o-svicku

Tip č. 1: Hoďka je málo a čtyři zas moc

Říkáte si, že ji zapálíte alespoň na chvilku, než zase odejdete z bytu... Tak to ji raději nezapalujte vůbec. Proč?

Zkracujete si tak dobu hoření a snižujete intenzitu aroma. Pokud svíčku uhasíte dříve, než se na povrchu vytvoří takzvané voskové jezírko, vzniká tunýlek. Znamená to, že neodhořelé části vosku zůstávají na okrajích svíčky a přesně to nechceme. Minimální doba, po kterou by svíčka měla hořet je taková, za kterou se vytvoří po celém povrchu svíčky jezírko. Bývá to minimálně hodinka v závislosti na velikosti svíčky a počtu knotů.

Pokud se Vám ale náhodou stane, že musíte náhle odejít, je lepší svíčku rozhodně z bezpečnostních důvodů zhasnout. Jedině, že byste chtěli volat ty hasiče z článku o ultrazvukových difuzérech.

Svíčku uhaste po 4 hoďkách, za tu dobu se prodlouží knot a svíčka potřebuje odpočinout! Uhaste ji, ale jinak než žízeň. Jak? Nepolívat, nefoukat, ale uhasit oxidem uhličitým. Nejdrastičtější metodou pro svíčku je totiž sfouknutí. Nejpříjemnější metodou je použití nějaké nádoby, která překryje plamen a zamezí přístupu kyslíku. My používáme zhášedlo na svíčky.

Tip č. 2: Zkracujte knoty

Kromě prvního zapálení je třeba u většiny svíček zkrátit knot na požadovaných 5 až 7 mm. Dobrým pomocníkem jsou rozhodně nůžky na knot.

Pokud máte vonnou svíčku ze série Infusion s dřevěným knotem, knot zastřihávat nemusíte. V případě, že dřevěný zbytek knotu zůstane z velké části ohořelý a dá se chytit mezi palec a ukazováček, můžete na to použít například papírový kapesníček či ubrousek a horní část ohořelého dřeva odlomit.

tri-knoty-criscalm-vonne-svicky-jak-pecovat

Tip č. 3: Konec dobrý, všechno dobré, i u vonných svíček

Nečekejte zázračný konec při dohořívání svíčky. Raději ji zhasněte pár milimetrů před jejím dohořením. Plamínek by mohl poničit nádobku, kterou určitě rádi použijete ve vaší domácnosti, ať už jako bytovou dekoraci nebo více praktičtěji. Vosk se nejlépe vymývá pod teplou vodou s jarem nebo s pár kapkami mýdla.

 

A to už je od nás pro tentokrát vše. Napište nám, jaké tipy máte pro pálení svíček, třeba na INSTAGRAM nebo Facebook. Budeme rádi.

 

Lukáš a Evča.

Zpět do obchodu