Parafín nebo sójový vosk

 Je libo svíčku ze sojového vosku nebo z parafínu?

Napad_criscalm_zarovka_vonne_svicky_parafin_sojovy_vosk

 

Trocha historie o nalezení praktické, ale nebezpečné suroviny - parafínu

38 let po Velké francouzské revoluci byl ve Francii uskutečněn čin, který zásadně ovlivnil svět. Tohoto roku tu byly vyrobeny první parafínové svíčky. Avšak postup výroby, kdy byl parafín přidáván ke stearinu, nebyl ekonomicky výhodný. Levný parafín a tím pádem cenově dostupné parafínové svíčky se pojí až s druhou polovinou 19. století. Až tehdy byl totiž parafín extrahován z ropy. Mohlo by se zdát, že svíčky vyráběné touto technologií budou na počátku svého rozkvětu, nebylo tomu tak ale nadlouho. Mnohem praktičtější petrolejky postupně vytlačovaly parafínové svíčky z trhu a utlačily je do pozice nevýznamného světelného zdroje.

V zemích česka bylo hned několik firem, které vyráběly parafínové svíčky. Od roku 1866 to byla rakouská firma Anton Himmelbauer. V Novém Bohumíně pak rafinerie ropy začala se svou činností několik let poté, roku 1887.

Je to smůla nebo parafín?

  • Parafín jako odpad. Tedy, ne úplně odpad, ale při destilaci vznikal jako vedlejší produkt, a to ochlazováním těžších frakcí ropy. Potom byl čištěn pomocí chemických sloučenin. Finálně byl slisován jako tabulový parafín nebo se z něj vyráběly parafínové šupiny.
  • Parafín jako smůla. Parafín jako takový mohl vzniknout destilací ze smůly (bitumen) nebo z hnědouhelného dehtu.

Konzistenčně je parafín sám o sobě dosti měkká, ale současně těžká surovina. Velmi často se proto setkáváme s parafínem ve formě různých směsí a příměsí, viz výše uvedený stearin nebo také ceresin.

Co jste o parafínu možná nevěděli

Byl objeven v České republice a je považován za dobrého pomocníka v lékařství

Od doby, kdy byl parafín vynalezen v Blansku u Brna, začali lidé s parafínem experimentovat a zkoušet jeho účinky. Velkého úspěchu dosáhl parafín v medicíně. Dnes již lékaři dlouho vědí, že jedním z opravdu funkčních způsobů, jak zklidnit svaly, klouby a urychlit hojivé procesy, je parafínová terapie.

Díky tomu, že parafín svými tepelnými vlastnostmi zvyšuje průtok krve, podporuje pocit klidu  a uvolnění, otevírá póry a zvlhčuje pokožku, je parafín hojně používán jak v léčbě pohybového ústrojí, ve sportovní medicíně, tak také v lázeňském odvětví.

Ačkoliv je parafín dnes dobrým pomocníkem v medicíně, jeho popularita díky své škodlivosti postupně upadá. Například v dnešní moderní kosmetice je hojně a často nahrazován přírodními oleji.

Rozdíl mezi parafínem a sójovým voskem na výrobu svíček

Svicka_plamen_hori_vonne_svicky

Zásadní vlastnost svíčky ze sójového vosku je čistý plamen, respektive čisté hoření. Pro ty, kteří svíčky nepálí doma tak často, není až tak důležitá, ale pravidelní svíčkaři to jistě ocení. Znáte  ten černý dým a černé kontury na okraji svíčky z parafínového vosku? To jsou saze.

Níže si vysvětlíme, proč parafínové svíčky produkují tyto škodlivé saze (viditelné i na obrázku výše) a svíčky ze sójového vosku nikoliv:

Saze jsou odpadní produkt. Je to pevná hmota, která vznikne neúplným spalováním paliv s uhlíkem. Podíl uhlíku v ropě je cca 84 – 87 %. Ropa je tedy surovinou, která při spalování tyto saze produkuje, a to ve velké míře, a jak už jsme si řekli výše, parafín je vyráběn frakcí z ropy.

Sójový vosk na výrobu vonných svíček

Sojove_boby_criscalm

Tento typ vosku této uhlíkové bázi postaven není, je vyráběn ze sójových bobů (viz obrázek výše), a proto je těchto škodlivých sazí zcela zbaven. Nulové saze pomáhají udržovat kvalitní vzduch v místnosti a snižují problémy s její údržbou. U těch, kteří pálí parafínové svíčky denně, dochází totiž k mnohem rychlejšímu „znečištění“ stěn a prostředí v místnosti.  Sójový vosk byl v odvětví svíček první inovací vosku za posledních 100 let a jeho význam stále roste. Dalo by se říct, že se stává standardem a poptávka po něm neustále roste. Taková svíčka ze sójového vosku s dřevěným knotem si místo na dnešním trhu určitě najde.


Ve svíčkách vyrobených z parafínu se nachází hned několik karcinogenních látek. Ty jsou agenturami životního prostředí považovány za „toxické látky nacházející se ve vzduchu“. Částice sazí jsou opravdu mikroskopické a dokážou tak proniknout do nejhlubší oblasti plic. To může ohrozit populaci dětí a důchodců trpících astmatem. 

 

 

Došli jste až sem? Tak to Vás budou zajímat malé vonné svíčky ze sojového vosku

male-vonne-svicky-sojovy-vosk-criscalm-vanocni-darkove

 

Zdroje:

https://www.depilujeme.cz/zajimavosti/parafin-a-jeho-ucinky-na-lidske-telo/

https://www.eureko.cz/rady-a-tipy/clanky/co-je-parafin-a-jak-ho-pouzivat#

https://www.eblogeri.cz/parafin-skodlivy-nebo-uzitecny/

https://www.denik.cz/jihocesky-kraj/kvalit

https://www.pureintegrity.com/soy-vs-paraffin-candles.html

https://www.depilujeme.cz/zajimavosti/zajimavosti-o-parafinu/

https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/budoucnost-svicek-exkluzivni-zbozi-do-10-let-podrazi-hrozi-ze-dojde-parafin-2014.html

http://www.odbornecasopisy.cz/svetlo/casopis/tema/cesta-svicky-historii-cast-2--16329

 

 

Zpět do obchodu